info
Investujte zodpovědně. Investujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 76.14% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 79.83% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
Investujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

Swiss Market Index (SMI) index

Swap krátká: 0 PointsSwap dlouhá: 0 Points
Nízké: 0.00Spready MT4 plovoucíVysoká: 0.00
Časy relací světových burz cenných papírů
Sydney
10:51 pm (Local)
Opens in 10h 59m
Tokyo
8:51 pm (Local)
Opens in 12h 9m
London
11:51 am (Local)
Opens in 20h 9m
New York
6:51 am (Local)
Opens in 26h 39m

Swiss Market Index (SMI) chart

D1
W1
M1
Minulý výkon není garantován nebo předvídán budoucí výkon

Here at FxPro, we’re delighted to offer our clients the opportunity to trade CFDs on Swiss Market Index (SMI). This is a key Swiss stock index that includes the 20 largest companies with shares traded on the SSE. The calculation of SMI Index was started on June 30, 1988, at the level of 1500 points. The composition of the index is revised once a year. At the moment, the share of SMI20 on the Swiss stock market is more than 85%. The list of companies included is divided into the following categories: banks, insurance companies, investment, healthcare industry, biotechnology, business consulting, and the real sector (electronics, oil equipment manufacturing, food processing). The peculiarity of SMI is that almost all of its members provide consulting services. Actually, futures is a standardized forward contract to buy or sell an asset at a predetermined price at a specified time, known as an expiration date. If you want to diversify your trader’s portfolio invested in non-correlated asset class, take a closer look at the price fluctuations of the Swiss Market Index (SMI).

On this page, you can take a look at the live chart to make your own responsible decision to buy or to sell CFD (Contract for Difference) on futures on this index through the FxPro trading platforms. To start trading, open your FxPro Direct account by clicking the “Register” button at the top of this page. Several convenient top-up methods with 0% commissions are available.

Obchodní podmínky

Platforma
cTrader
cTrader
MT4
MT5
Výkon
Tržní vykonání
Tržní vykonání
cTrader
Minimum: 8.33Průměr: 11.96
Minimální velikost kontraktu0.01 Index
Minimální krok pro zvýšení velikosti kontraktu0.01 Index
Hodnota na 1 index bod1 CHF
Požadavky na marži k otevření a uzamčení pozice*0
Limitní a stop úroveňspread

Obchodní čas (britský čas) 08:05 AM - 04:30 PM
(Closes daily between 04:30 PM - 08:05 AM UK Time)

* Jen pokud je úroveň marže > 100%

Získat #Swiss20 obchodní nápady

Získat denní obchodní sgnály na:
  • Akcie/Indexy
  • Forex
  • Zlato/Ropa
Trading CentralPoháněno
TradingCentral
Registrovat nyní
Chart