FxPro centrum nápovědy - Slovníček

Fibonacci Retracement (Fibonacci Retracements)

Je pojmenován po matematikovi z 13. století Leonardovi Fibonaccim. Fibonacciho čísla je posloupnost, kdy každé další číslo je součtem předchozích dvou. Tato posloupnost je souvisí se zlatým středem a poměry můžeme nalézt na mnoha místech v přírodě, od spirál na mušlích a větvích stromů i v kloubech lidského těla.

V technické analýze odkazuje Fibonacci retacement na oblasti podpory a odporu v liniích zakreslených v grafu ceny aktiva za účelem rozlišení Fibonacciho vztahu, který se domnívá, že existuje pro výkyvy cen aktiv. Jsou čerpány z Fibonacciho poměrů 23,6%, 38,2%, 50%, 61,8% a 100%.

Abyste je mohli použít, vyberte Fibonacci retracement z vašeho terminálu a nakreslete čáru od nejnižší ceny k nejvyšší (nebo opačně v závislosti na to, zda se jedná o býčí, nebo medvědí trh) a platforma sama vykreslí poměry mezi temito dvěma body. Fibonacciho retracement funguje nejlépe na silně trendových trzích. Pokud je zobrazen od nižších po vyšší úrovně, znamená podporu úrovní, která táhnou cenu zpět a vzniká signál ke koupi. Pokud je zobrazen od vyšších po nižší úrovně, znamená to, že cena bude dosahovat špice a tudíž pro obchodníky znamená signál k prodeji. Říká se, že jedním z důvodu, proč Fibonacci retracement funguje tak dobře jako prediktivní nástroj je, že nesouvisí s úrovní sebenaplňování, ale s faktem, že mnoho investorů ho sleduje spíše než základní matematický poměr, který definuje cenu.