info
Investujte zodpovědně. Investujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 76.14% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 79.83% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
Investujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

Cisco Systems Inc share price

Swap krátká: 0 PointsSwap dlouhá: 0 Points
Nízké: 0.00Spready MT4 plovoucíVysoká: 0.00
Časy relací světových burz cenných papírů
Sydney
3:53 am (Local)
Opens in 5h 57m
Tokyo
2:53 am (Local)
Opens in 6h 7m
London
6:53 pm (Local)
Opens in 13h 7m
New York
1:53 pm (Local)
Closes in 2h 7m

Cisco Systems Inc live chart

D1
W1
M1
Minulý výkon není garantován nebo předvídán budoucí výkon
Note: Price data indicated above may be delayed by 15 minutes

Obchodní podmínky

Platforma
MT4
MT4
Výkon
Okamžité vykonání
Okamžité vykonání
Tržní vykonání
MT4Plovoucí spready
Minimum: 0.13Průměr: 0.13
Ticker#Cisco
Limitní a stop úroveň0.04
1 tick hodnota na akcii0.01 USD
Minimální velikost kontraktu1 share
ProvizeNo
Minimální cenová fluktuace0.01 USD
Minimální krok pro zvýšení velikosti kontraktu1 share
Požadavky na marži k otevření a uzamčení pozice*0
Maximální velikost obchodu1000
Maximální expozice na akcii na účet, USD100 000

Obchodní čas (britský čas) Monday - Friday: 02:31 PM - 09:00 PM

* Jen pokud je úroveň marže > 100%

Here at FxPro, we’re delighted to offer our clients the opportunity to invest in Cisco Systems Inc, through our CFDs Product. This is a US multinational company that develops network equipment for large organizations and telecommunications companies.

According to the official open sources, the company’s history began in 1984. Headquarters is located in San Jose, California, USA.

Cisco is an abbreviation of San Francisco.

In 1986, the company created the first commercially successful multiprotocol router. This device allowed previously incompatible computers to communicate with each other.

In 1996, StrataCom’s acquisition enabled Cisco Systems Inc to enter the ATM market. Then Cisco introduced IP phones, corporate IP PBXs and special gateways to the public telephone network. In 2003, the corporation acquired Linksys, a manufacturer of home networks equipment.

In December 2009, Cisco Systems Inc has managed to acquire more than 90% of shares of the Norwegian company Tandberg. The deal, which allowed the company to become a world leader in the video conferencing equipment production, cost $3.4 billion.

In 2017, AppDynamics, a developer of application performance management systems, was acquired for $3.7 billion.

Today this brand is listed on the NASDAQ and its name is firmly established in our life.

Cisco Systems Inc is traditionally included in the list of Top-100 US employer companies, according to Fortune magazine.

Cisco Systems Inc stock price is subject to the observations of many traders in the world. At the beginning of 2019, Cisco Systems Inc share price was 43,46 USD.

Among the reasons to keep a close eye to the CFDs on Cisco Systems Inc securities is the strong volatility that can be observed during the day-to-day trading sessions.

On this page, you can take a look at the Cisco Systems Inc share price chart to make your own responsible decision to buy or to sell it on the FxPro trading platforms.

In order to trade shares successfully, be sure to follow corporate reports and actual data that are regularly published on the major news portals.

Also, keep a close eye to the Dividend calendar at the FxPro official website. According to it, сlients, holding “Buy” positions on the ex-div date will receive a dividend in the form of a cash adjustment (deposit). Clients, holding “Sell” positions on the ex-div date will be charged the dividend amount in the form of a cash adjustment (withdrawal).

Získat #Cisco obchodní nápady

Získat denní obchodní sgnály na:
  • Akcie/Indexy
  • Forex
  • Zlato/Ropa
Trading CentralPoháněno
TradingCentral
Registrovat nyní
Chart