info
Investujte zodpovědně. Investujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 74.02% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 77.37% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
Investujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

Burberry Group PLC share price

Swap krátká: 0 PointsSwap dlouhá: 0 Points
Nízké: 0.00Spready MT4 plovoucíVysoká: 0.00
Časy relací světových burz cenných papírů
Sydney
8:55 (Local)
Opens in 0h 55m
Tokyo
7:55 (Local)
Opens in 1h 5m
London
23:55 (Local)
Opens in 8h 5m
New York
18:55 (Local)
Opens in 14h 35m

Burberry Group PLC live chart

D1
W1
M1
Minulý výkon není garantován nebo předvídán budoucí výkon
Note: Price data indicated above may be delayed by 15 minutes

Obchodní podmínky

Platforma
MT4
MT4
Výkon
Okamžité vykonání
Okamžité vykonání
Tržní vykonání
MT4Plovoucí spready
Minimum: 0.67Průměr: 0.81
Ticker#Burberry
Limitní a stop úroveň0.04
1 tick hodnota na akcii0.01 GBP
Minimální velikost kontraktu1 share
ProvizeNo
Minimální cenová fluktuace0.01 GBP
Minimální krok pro zvýšení velikosti kontraktu1 share
Požadavky na marži k otevření a uzamčení pozice*0
Maximální velikost obchodu1000
Maximální expozice na akcii na účet, USD100 000

Obchodní čas (britský čas) Monday - Friday: 08:01 AM - 04:30 PM

* Jen pokud je úroveň marže > 100%

Here at FxPro, we’re delighted to offer our clients the opportunity to invest in Burberry Group PLC, through our CFDs Product. This is a British company that manufactures luxury clothing, accessories and perfumes.

According to the official open sources, the company’s history began in 1856. Headquartered in London, UK.

In 1880, Thomas Burberry invented the world's first breathable waterproof gabardine fabric. Clothing from the new material has become an alternative to heavy rubberized mackintosh cloaks.

In the first decades of its existence, the company had been specialized in the production of outerwear and was a main British army supplier. By the Burberry's protective clothing was equipped the expedition of Rual Amundsen to the South Pole.

In 1900, the company had opened a store in Paris.

The company itself produces only raincoats; the rest of the products are manufactured by third-party factories. Burberry Group PLC products are sold through 330 retail outlets, as well as through wholesale suppliers. In addition, the company sells catalogs. Since 1981, Interberry has also produced perfumes under the brand of Burberry.

Burberry's distinctive feature has become the “cage” of red, black, white and sand colors (known since 1924 as Nova).

Today this brand is listed on the LSE and its name is firmly established in our life.

Burberry Group PLC stock price is subject to the observations of many traders in the world. At the beginning of 2019, the Burberry Group PLC share price was 17,3 GBP.

Among the reasons to keep a close eye to the CFDs on Burberry Group PLC securities is the strong volatility that can be observed during the day-to-day trading sessions.

On this page, you can take a look at the Burberry Group PLC share price chart to make your own responsible decision to buy or to sell it on the FxPro trading platforms.

In order to trade shares successfully, be sure to follow corporate reports and actual data that are regularly published on the major news portals.

Also, keep a close eye to the Dividend calendar at the FxPro official website. According to it, сlients, holding “Buy” positions on the ex-div date will receive a dividend in the form of a cash adjustment (deposit). Clients, holding “Sell” positions on the ex-div date will be charged the dividend amount in the form of a cash adjustment (withdrawal).

Získat #Burberry obchodní nápady

Získat denní obchodní sgnály na:
  • Akcie/Indexy
  • Forex
  • Zlato/Ropa
Trading CentralPoháněno
TradingCentral
Registrovat nyní
Chart