info
Investujte zodpovědně. Investujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 76.14% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 79.83% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
Investujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

FxPro Continues to go from Strength to Strength

04 February 2015, London. FxPro Group announces a number of key operating metrics revealing extent of the company’s growth. One of the few brokers to honour its guarantee of negative balance protection, the company is home for a large number of traders across the industry.

MoM (December 2014 - January 2015)

  • New clients increased by 46%
  • Volumes increased by 16%
  • Number of active clients increased by 31%
  • Number of trades increased by 44%

YoY (January 2014 - January 2015)

  • New clients increased by 87%
  • Volumes increased by 28%
  • Number of active clients increased by 32%
  • Number of trades increased by 80%

These metrics indicate the company’s strength in the forex industry. New registrations and broker to broker transfers continue to inundate the company’s support and back office teams.

FxPro CEO, Charalambos Psimolophitis, commented on these encouraging metrics:

“We are happy to be the broker of choice for many traders and we continue to demonstrate growth. Our execution, reputation, great trading conditions, as well as our Negative Balance Protection guarantee are key factors in why more and more traders are choosing us. We will ensure that we continue be the broker of choice by adding new products and honouring our commitments to our clients.”
Speakers
Charalambos Psimolophitis
aboutUs_teamCEO
Ilya Holeu
aboutUs_teamMarketing
Zpět k tiskovým zprávám