info
Investujte zodpovědně. Investujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 74.02% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 77.37% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
Investujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

FxPro Announces Q3 Execution Statistics

29 October 2015, London. Earlier this year, online broker FxPro took the initiative to publish quarterly statistics relating to its standards of service. The decision was made in an effort to increase transparency in the FX market and encourage more industry participants to be as forthcoming about their operations. Today, FxPro is pleased to announce its slippage and execution percentages for the months of July, August and September, 2015.

FxPro’s Q3 slippage statistics are as follows:

  • Positive = 43.4%
  • At Quote = 39.6%
  • Negative = 17.0%

Re-quote percentages for the same period:

  • Re-quotes = 4.5%
  • Positive = 2.8%
  • Negative = 1.7%

FxPro CEO, Charalambos Psimolophitis, commented:

“Our execution statistics are very encouraging. Even though there was increased market volatility during the third quarter of 2015, we have managed to register these promising figures that reveal slippage symmetry and testify to our advanced execution and order-matching technologies. It remains our aim to continue providing our clients with flawless service and order execution, even in the most volatile of market conditions.”
Speakers
Charalambos Psimolophitis
aboutUs_teamCEO
Ilya Holeu
aboutUs_teamMarketing
Zpět k tiskovým zprávám