info
Investujte zodpovědně. Investujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 76.14% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 79.83% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
Investujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

FxPro Announces Q3 2016 Execution Statistics

20 October 2016, London. Online broker FxPro is pleased to announce key execution statistics registered during the months of July, August, and September 2016, honouring its commitment to disclose these metrics on a quarterly basis.

For yet another quarter, the order execution data registered reflect FxPro’s ongoing focus on slippage symmetry, with Q3 results on a par with the ones observed in previous quarters and positive slippage percentages revealed to be consistently high. During this three-month period, slippage percentages reached the following levels:

  • Positive = 36.23%
  • At Quote = 35.96%
  • Negative = 27.81%

Re-quote percentages for Q3 were as follows:

  • Re-quotes = 4.26%
  • Positive = 1.99%
  • Negative = 2.27%

FxPro executes client orders with no-dealing-desk intervention and continues to set higher standards across the industry, having recently received the ‘Best FX Execution, Global’ award at the 2016 CFI.co Awards. At the same time, FxPro remains focused on providing clients with continuously enhanced trading conditions, upgrading its services by introducing more trading instruments and additional products and tools.

Speakers
Charalambos Psimolophitis
aboutUs_teamCEO
Ilya Holeu
aboutUs_teamMarketing
Zpět k tiskovým zprávám