info
Investujte zodpovědně. riskWarning_japaneseDescriptionriskWarning_brazilianDescriptionInvestujte zodpovědně.Investujte zodpovědně.CFD jsou složité nástroje a obnáší vysoké riziko ztráty vašich peněz z důvodu pákového efektu. 78.90% retailových investorských účtů ztrácí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit vysokou míru rizika ztráty vašich peněz.CFD a sázky na spready jsou složité instrumenty a je s nimi spojeno velké riziko rychlé ztráty peněz díky finanční páce. 80.59% malých investorů ztrácí peníze, když obchodují s CFD a sázkami na spready s tímto poskytovatelem . Měli byste zvážit, zda rozumíte jak CFD a sázky na spready fungují a zda si můžete dovolit riziko ztráty vašich peněz.
riskWarning_japaneseDescriptionriskWarning_brazilianDescriptionInvestujte zodpovědně: Obchodování CFD zahrnuje značná rizika.

FxPro Announces Execution Statistics for Q1 2016

20 April 2016, London. Online broker FxPro is pleased to disclose key trade execution statistics for the first quarter of 2016.

For the months of January, February and March, slippage percentages were as follows:

  • Positive = 46.93%
  • At Quote = 31.81%
  • Negative = 21.26%

The figures above show the percentage of trades that were executed without slippage, as well as that of trades executed with negative slippage or at a better price than requested. It is notable that these figures not only reveal the significant percentage of trades that benefitted from positive slippage, but also demonstrate a decrease of more than 3.5% in trades that incurred negative slippage and an increase of more than 9.4% in trades executed at a better price when compared to the numbers registered during the fourth quarter of 2015.

The first three months of 2016 also saw a decrease in re-quote percentages:

  • Re-quotes = 5.01%
  • Positive = 2.23%
  • Negative = 2.78%

FxPro CEO, Charalambos Psimolophitis, commented:

“It has been a year since we took the initiative to systematically publish our execution statistics. The purpose of this move remains twofold: to provide traders with valuable information about our standards of service, and to encourage greater transparency in the FX industry. It is pleasing to see positive developments gradually taking place, as is to observe the continuous improvement of the quality of trade execution we offer.”
Speakers
Charalambos Psimolophitis
aboutUs_teamCEO
Ilya Holeu
aboutUs_teamMarketing
Zpět k tiskovým zprávám